Na co zwrócić uwagę projektując zmywalnię w lokalu gastronomicznym?


wyposażenie zmywalni

Podczas urządzania profesjonalnego lokalu gastronomicznego jednym z pomieszczeń do jakich należy przykuć szczególną uwagę jest zmywalnia. Planując jej rozmierzenie należy zwrócić uwagę na wymogi stawiane przez Sanepid a także zapewnienie ergonomii pracy. W jaki sposób to zrobić?

Projekt zmywalni kluczem do sukcesu

W celu zapewnienia wszystkich wytycznych i wymogów warto sporządzić plan pomieszczenia w którym nie może zabraknąć dróg przepływu brudnych i czystych naczyń, punktu dostawy oraz miejscem na ich suszenie i przechowywanie. Doskonałym rozwiązaniem jest połączenie punktu dostawy naczyń z miejscem ich zmywania. Przestrzeń powinna harmonijnie współgrać ze sobą, w taki sposób aby praca była wygodna, efektywna oraz w pełni bezpieczna. Dzięki temu zmywalnia będzie nie tylko ergonomiczna ale też przejdzie najbardziej wnikliwe kontrole ze strony Sanepidu.

Najważniejsze elementy wyposażenia profesjonalnej zmywalni

Plan pomieszczenia powinien zakładać także dobrej jakości meble i regały m.in. na brudne i czyste naczynia a także niezbędny sprzęt jakim jest zmywarka gastronomiczna. Wyposażenie zmywalni to także kosz na odpady, zlew oraz rozdrabniacz odpadków który ułatwia i przyspiesza pracę. Najlepiej aby regały były wykonane ze stali nierdzewnej, a ich konstrukcja powinna gwarantować łatwość czyszczenia. W tym celu doskonale sprawdzają się regały o gładkich, płaskich powierzchniach bez wystających części oraz niepotrzebnych ozdób. Wyposażenie pomieszczenia w profesjonalną zmywarkę pozwoli zaoszczędzić czas i w dłuższym okresie także pieniądze. Wyróżnia się 3 podstawowe typy zmywarek w zależności od wielkości lokalu oraz liczby obsługiwanych gości:

  • zmywarki podblatowe przeznaczone do niewielkich lokali,
  • zmywarki kapturowe sprawdzające się idealnie w średniej wielkości restauracjach,
  • zmywarki tunelowe przeznaczone do bardzo dużych zakładów i lokali gastronomicznych. Świetnie sprawdzą się też na stołówkach które obsługują duże liczby klientów.