Pielęgnacja porcelany


zastawa stołowa

Porcelana prezentuje się niezwykle efektownie. Wzbudza zachwyt w gościach. Jednak po uroczystym obiedzie zostaje wiele naczyń do zmywania. Wiele pytań pojawia się, jeśli chodzi o mycie porcelany. Czy można ją włożyć do zmywarki, jak pielęgnować by zawsze wyglądała tak samo pięknie?

Mycie w zmywarce


Budzi najwięcej obaw. Zwłaszcza gdy klasyczna porcelana kuchenna jest bogato zdobiona. Jeśli jest w rodzinie od lat to pewne, że nie można jej myć w zmywarce. Zakończyłoby się to jej zniszczeniem. Oczywiście są także zestawy, które można umyć w taki sposób. Obecnie nowoczesna porcelana do kuchni w większości nadaje się do zmywarek. Jednak zawsze należy sprawdzać, czy jest taka informacja na opakowaniu. Jeśli nie, lepiej nie ryzykować.

Mycie ręczne


Najbezpieczniejsze dla porcelany. Tutaj jednak musimy również pamiętać o kilku istotnych zasadach. Przede wszystkim używamy tylko miękkich gąbek. Do gładkich powierzchni w zupełności wystarczy płyn do naczyń i ciepła woda. Jednak jeśli nasza porcelana jest delikatna i bogato zdobiona lepiej zdecydować się na sok z cytryny zamiast płynu. 

Odpowiednia pielęgnacja porcelany pozwoli się nią cieszyć przez długie lata. Dlatego istotne jest zwracanie uwagi na zalecenia producenta dotyczące jej czyszczenia. Ręcznie zdobione zestawy należy traktować ze szczególną ostrożnością. Wszystko najlepiej przechowywać w bezpiecznym miejscu takim jak kredens lub oszklona szafa, które zapobiegną nadmiernemu kurzeniu się.