Kieliszki do wina – jakie wybrać?Koneserzy win wiedzą, że do każdego rodzaju tego trunku powinno się wybierać inny rodzaj szkła. Kieliszki do wina dostępne na rynku są bardzo zróżnicowane pod względem kształtów i wielkości. Jak wybrać odpowiednie?

Kieliszki do białego wina

Białe wino serwuje się w kielichach o nieco węższej czaszy. Są one dość wysokie, przez co prezentują się niebywale elegancko. Z tego powodu często używa się ich do serwowania szampana – na balach sylwestrowych, przyjęciach weselnych czy imprezach organizowanych z okazji osiemnastych urodzin.

Kieliszki do wina czerwonego

Trunki takie jak do czerwonego wina charakteryzują się pękatą czaszą. Dlaczego? Otóż ten boski trunek z reguły bywa bardzo aromatyczny i większa czasza ma za zadanie uwalniać te aromaty wprost do nozdrzy osoby, która delektować ma się delikatnym, wytrawnym smakiem.

Kieliszki uniwersalne

Kieliszki uniwersalne stanowią kompromis pomiędzy naczyniami przeznaczonymi do czerwonego i do białego wina. Raczej nie zobaczymy ich w pięciogwiazdkowej restauracji. Przeznaczone są do domowego użytku.

Komplet kieliszków jako znakomity prezent ślubny

Często państwo młodzi na zaproszeniach ślubnych dodają adnotację, że zamiast kwiatów – wolą dostać w prezencie butelkę dobrego wina. Jest to doskonała okazja do obdarowania nowożeńców także kompletem gustownych kieliszków. Jeśli naszym prezentem jest butelka wina białego, należy postawić na kielichy wysokie, o wąskich czaszach. Jeśli z kolei wybraliśmy butelkę czerwonego, wytrawnego trunku – lepiej dołączyć na zestaw kielichów o czaszach dużych i pękatych. Nie do końca trafiony może być wybór kieliszków uniwersalnych – zwłaszcza jeśli państwo młodzi są koneserami wytrawnych trunków i zdają sobie sprawę, jak powinno być podawane wino.

Kieliszki jako ozdoba półki

Eleganckie kieliszki do wina mogą stanowić doskonałą ozdobę półki w salonie czy sypialni. Trzeba jednak pamiętać, iż naczynia wykonane z cienkiego, delikatnego szkła lubią gromadzić na swojej powierzchni kurz – co niestety bardzo widać na tego typu naczyniach. Taką wystawkę trzeba więc często odkurzać i myć. Warto również zaznaczyć, że większość tego typu produktów nie można myć w zmywarce – zwłaszcza tych, które u góry czaszy mają złote zdobienia (już po jednym myciu w zmywarce zdobienia te z pewnością znikną).

Wino smakuje dobrze, gdy jest dobrze podane. Z tego powodu warto zainwestować w dobrej jakości zestaw kieliszków do wina. Zasadniczo u prawdziwych koneserów tego trunku znaleźć się powinno nawet kilka takich kompletów.