Zasada działania separatora tłuszczu



Separator tłuszczu to narzędzie do oddzielania substancji od reszty ścieków. Obowiązek ich montażu mają wszystkie zakłady produkcyjne, które podczas procesów technologicznych produkują tłuszcz.

Gdzie najczęściej istnieje konieczność montażu separatora tłuszczu?

Zakłady produkcyjne, które wytwarzają nadmierną ilość tłuszczu to zazwyczaj:
– ubojnie.
– rzeźnie;
– restauracje;
– bary;
– zakłady przetwórstwa mięsnego;
– producenci margaryny;
– olejarnie;
– smażalnie ryb;
To tylko nieliczne przykłady zakładów, które produkują dużą ilość tłuszczów przedostających się do ścieków. Równie dobrze taki separator tłuszczu (szukaj w dobrych sklepach) można zamontować w każdym gospodarstwie domowym.

Jak działa urządzenie?

Zasada działania jest bardzo prosta i wykorzystuje prawo grawitacji. Tłuszcz jest lżejszy i wypływa na powierzchnię. Separatory wyposażone w syfony utrudniają przepływ tłuszczu do ścieków i oddzielane są od reszty cieczy. Urządzenie zwane deflektorem zmniejsza prędkość przepływu strumienia, dzięki czemu proces oddzielenia jest jeszcze bardziej skuteczny. Tłuszcze trafiają do separatora, dzięki temu ścieki są pozbawiane tłuszczu.

Wybór odpowiedniego separatora jest niezwykle istotny. Jego parametry zależne są nie tylko od jakości ścieków, ale również od ich ilości i temperatury. Dlatego tak istotnym jest skorzystanie z fachowego doradztwa w tej dziedzinie. Tylko odpowiednio dobrane urządzenie spełni swoją funkcję.